Türkçeye çevrim sürecine uzun bir aradan sonra katkıda bulunmak amacıyla girdiğim MDN Web Docs adresinde Mozilla’nın gözüme ilişen alt linklerinde kaybolurken https://community.mozilla.org/en/ adresine ulaştım. Ana sayfada birçok ülkenin hatta birçok ülkeden birçok üniversitenin toplulukları olduğunu gördüğümde, hemen okulum Dokuz Eylül için aramalar yaptım. Bulamayınca Türkiye adına bir arama yaptım; karşıma hiçbir şey çıkmayınca biraz daha bakındım ve https://community.mozilla.org/en/groups/mozilla-turkey/ adresindeki topluluğu oluşturup diğer toplulukların yaptığı gibi hem Mozilla’nın ve ürünlerinin yerelleşmesine katkıda bulunmak hem de birlikte kod yazacağımız, etkinlikler düzenleyebileceğimiz bir platform oluşturmak için bir adım atmayı denedim.

Bu gönüllü topluluğumuza, Mozilla’ya ve açık kaynaklı yazılıma destek olmak isteyen herkes davetlimizdir. Sayımız arttıkça daha büyük işler başarabileceğimize inanıyoruz.

Tüm iletişim linklerimiz https://community.mozilla.org/en/groups/mozilla-turkey/ adresimizde mevcut olup;

Discord kanalımız

Telegram kanalımız

--

--

Bu yazılar https://www.tutorialspoint.com/cplusplus/ adresindeki yazı dizilerinin çevirileridir.

C++ satıriçi fonksiyonları, sınıflarla yaygın olarak kullanılan güçlü bir konsepttir. Bir fonksiyon satıriçi ise, derleyici derleme zamanında fonksiyonun çağırıldığı her noktaya o fonksiyonun kodunun bir kopyasını yerleştirir.

Bir satıriçi fonksiyonda yapılacak herhangi bir değişiklik, fonksiyonun tüm istemcilerinin yeniden derlenmesini gerektirebilir çünkü derleyicinin tüm…

--

--

--

--